РАДОЙ КРЪСТЕВ
Surrogacy legislation in the different countries
Radoy Krastev
Резюме: Сурогатното майчинство е репродуктивен метод, който създава редица правни и етични проблеми.
В настоящото изследване е разгледано къде е забранено или как е регламентирано законодателно сурогатното майчинство в 15 различни страни. Разгледани са и различните гледни точки по отношение на етичните проблеми, които този метод на репродукция поставя.
Ключови думи: сурогатно майчинство, асистирана репродукция, законодателство, биоетика.
Abstract: Surrogacy is a reproductive method that creates lots of legal and ethical problems. In the present study is discussed where the surrogacy is forbidden or how the legislation regulates it in 15 different countries. The different points of view in regard to the ethical problems that this reproductive method produces are considered.
Key words: surrogacy, assisted reproduction, legislation, bioethics
Развитието на техниките за асистирана репродукция позволиха първо да се раздели репродукцията от сексуалните отношения и по- късно репродукцията от раждането.
Сурогатното майчинство- сурогатството - е метод на репродукция, при който една жена, наречена сурогатна майка износва за друга жена дете в своята утроба Тази практика е позната отдавна .Доказателство за това намираме в Библията /САРА – БИТИЕ 16:4 и РАХЕЛ – БИТИЕ 30:3// 1/, но като много рядко срещано явление.
В повечето държави при установяване на родствените връзки се създават и все още са валидни два основни правни принципа- Маter semper certa est/ Майката е винаги известна и е жената която е родила детето/ и Pater is est quem nuptiae demonstrant /Бащата винаги е неизвестен и се приема по презумпция че съпругът на майката е баща на детето/.
Приложението на първия принцип днес се натъква на трудности поради бързото развитие на сурогатството , което вече не е рядко срещано явление. Днес то стана достъпно за голям брой хора понеже лекарите и биолозите откриха и се научиха да използват техниката на изкуственото осеменяване от една страна и техниката на оплождането ”in vitro” от друга страна. Съществуват различни видове сурогатство.
Прочетете цялата статия тук