• Начало
  • За нас
  • Сфери на дейност
  • Задайте въпрос
  • Контакти
  • Статии
advokat-bg.eu
  • Начало
  • Сфери на дейност
  • Задайте въпрос
  • Статии
  • Контакти

Задайте въпрос

Моля попълнете следната форма и я изпратете!
Ще получите безплатен отговор на посочения имейл!
Изпрати

ОТГОВОРИ НА ЗАДАДЕНИ ВЪПРОСИ
  • ВЪПРОС ОТ Д. С. ОТ ВРАЦА:

    ВЪПРОС: Преди осем месеца жена ми и аз бяхме безработни. Поради нужда от пари за лечение на малкото ни дете бях принуден да продам  личен имот на цена значително по-ниска от пазарната. Днес вече детето ни е добре и мога ли да анулирам продажбата ? 


    ОТГОВОР: Това е типичен случай на сделка сключена поради крайна нужда при явно неизгодни условия.  В рамките на една година от сключването на договора за покупко-продажба на имота може да поискате договора да бъде анулиран от съда. За целта трябва да представите доказателства за това, че не сте имали никакви други средства и сте били принуден да продавате на ниска цена, поради болеста на детето.  

  • ВЪПРОС ОТ П. К. ОТ СОФИЯ

    ВЪПРОС: Сключих предварителен договор за покупка на апартамент и платих на продавача 10% капаро от стойността на имота. Изминаха повече от 3 месеца и продавачът още не дава съгласието да изповядваме окончателно сделката пред нотариус. Какво мога да направя?

     

    ОТГОВОР: Необходимо е да подадете искова молба до съда по местонахождението на имота, в която да заявите желание предварителния договор да бъде обявен за окончателен.Преди подаването на молбата е необходимо да я впишете в Имотния регистър на съответната Агенция по вписванията. Вписването е необходимо за да не може собственикът да продаде имота на друг през периода на подготовка и обявяване на съдебното решение.Последното замества окончателния даговор и осъществява прехвърлянето на собствеността.

  • ВЪПРОС ОТ М. П. ОТ СОФИЯ

    ВЪПРОС: Продавам дворно място в Божурище. Преди 4 месеца сключих предварителен договор с заинтересован купувач и получих капаро.Оттогава този човек изчезна, а аз имам и други кандидат – купувачи.Какво мога да направя?

     

    ОТГОВОР: Вие трябва да адресирате до кандидат – купувача  писмено уведомление, с което да му дадете срок да изпълни своите задължения за финилизиране на сделката. Предупреждавате го, че в противен случай ще задържите капарото и ще продадете имота на друг.

  • ВЪПРОС ОТ М. К. ОТ ПЕРНИК

    ВЪПРОС: Чичо ми, който от 13 години живееше  в Италия, разполагаше с имущество в България. През 2016г. почина баща ми, който беше единствения му брат. През 2018 г., когато и чичо ми почина, научих че той е завещал на баща ми 2/3 от имуществото си в България. Съпругата на чичо ми е българка и към днешна дата  още е жива. Имам ли право да наследя по заместване завещанието от чичо ми към моя баща?

     

    ОТГОВОР: Съгласно Закона за наследството заместването по завещание е невъзможно! Заместване важи  само при наследяване по закон. Тъй като баща ви е покойник това завещание не важи за Вас и Вие ще трябва да се конкурирате по закон със съпругата  на чичо Ви за неговото наследство, съобразно правилата за наследяване по закон, в случай че чичо Ви няма деца.

  • ВЪПРОС ОТ К. В. ОТ СОФИЯ

    ВЪПРОС: Лелята на мъжа ми му прехвърли със нотариален акт апартамент срещу задължението да я издържа и гледа до края на живота й. В гледането на лелята участвах и аз, като й приготвях храна. Тъй като ми предстои развод искам да попитам дали този апартамент е съпружеска общност?

     

    ОТГОВОР: Макар договора за гледане и издръжка да касае личността на съпруга Ви, Вие също сте участвали в изпълнението на задълженията му и заради вещноправното действие на договора, правото на собственост е преминало по силата на закона и върху Вас. Въпросният апартамент е съпружеска общност.

  • ВЪПРОС ОТ С. П. ОТ СОФИЯ

    ВЪПРОС: Преди една година започнахме със съпруга ми процедура по ин-витро забраменяване. Съпругът  ми даде информирано съгласие за процедурата. За съжаление първия трансфер на ембриони се оказа безуспешен. Сега ми предстои втори опит с останалите замразени ембриони. В момента обаче съм в процедура по развод със съпруга ми. Това може ли да ми попречи да извърша втори опит да забременея ин- витро?


    ОТГОВОР: Според Закона за здравето при процедура ин-витро се иска информирано съгласие от двамата родители. Това съгласие се дава в началото на процедурата, но би трябвало и да се изисква отново при всеки нов ембриотрансфер. Ако центърът пропусне да го направи и извърши ембриотрансфер,  който да завърши с раждане на дете, съпругът има право да не го признае.
    Процедурата за развод, може да Ви попречи да направите втори опит за забременяване, ако съпругът Ви не  даде отново информирано съгласие.

  • ВЪПРОС ОТ П. Т. ОТ СОФИЯ

    ВЪПРОС: Имам търговска фирма, регисстрирана по ЗДДС. В края на миналата година ми направиха ревизия от НАП. Не ми признаха значителна сума, като данъчен кредит. Направи ми впечетление едно допълнение в заповедите за възлагане на ревизия, според което  ревизионния доклад трябва да бъде изготвен до 14 дни след приключване на ревизията. В моя случай той беше изготвен много по-късно. Това нарушение ли е и може ли въз основа на него съдът  да отмени ревизионния акт?

     

    ОТГОВОР: Съставянето на ревизионния доклад след изтичането на посочения срок е грешка, която не се зачита от съдебната практика за досатъчно съществена така че да доведе до нищожност на ревизионния акт. Има други процесуални нарушения, които водят до обявяване на ревизионния акт за нищожен. Това можем да преценим въз основа на конкретните обстоятелства при всяка ревизия.