Сфери на дейност
Данъците и осигуровките плащат както физическите лица така и юридическите лица. Тази материя се третира от няколко закона като: Закон за данъка върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за ДДС, Данъчно-осигурителен процесуален кодекс – ДОПК, Кодекс за социално осигуряване /КСО/ и други. Данъчно-осигурителния контрол се осъществява чрез ревизии и проверки извършвани от НАП. При тези ревизии и проверки служителите в НАП трябва да спазват строго определени процедури, срокове и други правила. При неспазване на правилата, което много често се случва, съдът решава дали да обяви за нищожен даден ревизионен акт и/или глоба Адвокатът на жалбоподателя има важна роля но съдът решава. Шансът актът или глобата да падне в съда е сравнително по-голям ако служителите на НАП са нарушили дадена процедура или са пропуснали срок, но все пак шанс съществува и при нарушение на другите правила.В сферата на данъчно-осигурителното право предлагаме следните консултации и съдействия:
• Консултации по данъчни закони
• Консултации по кодекса за социално осигуряване /КСО/
• Съдействие и консултации при ревизия или проверка съобразно процедурите на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс ДОПК
• Консултации за данъчни облекчения
• Процесуално представителство при съдебни процедури срещу НАП или НОИ.
Официално се знае, че в България съществува сериозна демографска криза. В страната има отрицателен прираст, броя на починалите е по- голям от броя на новородените. Знае се също, че има около 250 000 двойки с репродуктивни проблеми. Въпросът се решава обикновено чрез осиновяване или чрез използване на новите технологии за репродукция ,като медицински асиситираната репродукция и сурогатното майчинство. Тези технологии обаче поставят много етични и правни проблеми. По отношение на сурогатното майчинство преди години българския парламент направи опит да създаде закон, но процедурата завърши с неуспех.По отношение на асистираната репродукция има раздели в Закона за здравето ,в Семейния кодекс и в Наредба 28 за аситираната репродукция на МЗ, но това не обхваща всички проблеми, които могат да възникнат при тази процедура.Преди започване на такава процедура съветваме двойката да се обърне към кантората ни за получаване на допълнителна информация за правната и етичната страна на процеса.Адвокат Радой Кръстев е защитил докторска дисертация на тема „ Правни и етични проблеми при някои биомедицински практики” Има издадена книга и 10 публикации по въпроса, някои от които можете да намерите на сайта.Някои от въпросите по които можем да ви дадем консултации и които трябва предварително да изясните с наша помощ с Репродуктивния център:Да получите информация за броя на взетите яйцеклетки и тяхната съдбаБроя на образуваните ембриони , тяхното качество, съхранение и др.При какви случаи да се използва скъпата предимплатационна диагностика?Правни и етични проблеми в случай на „ бебе медикамент”, родено да спаси братче или сестриче с генетично заболяванеСъдбата на замразенените ембриони и яйцеклетки на двойката след изтичане на срока за съхранениеСъдбата на замразените ембриони при евентуален развод, разделяне или смърт на един или двамата родители/ наскоро в Китай бе родено бебе 4 години след смъртта на родителите си/и др.Информация за страни, в които сурогатното майчинство е разрешено.
Отношенията между съпрузи деца и родители е чувствителна сфера и предмет на семейното право. Посредством семейното право се регулират правата и задълженията вътре в семейството, регулират се и отношенията при развод, осиновяване и други. Обикновено в тази сфера възникват проблеми изискващи консултиране с адвокат който при необходимост да осигури и процесуално представителство пред съда; Проблеми при избор на режим на имуществени отношения при сключване на брак. Съгласно СК от 2009г. съществуват три възможности /режим на общност, режим на разделност и договорен режим.
• Сключване на (пред)брачен договор.
• Проблеми при развод - по взаимно съгласие или по общия ред
• Проблеми в процеса на протичане на процедурата по осиновяване
• Спорове относно произхода на детето от баща или майка и други.
Всеки човек се нуждае от защита на своите права относно собствеността си. При покупка на недвижим имот купувачът трябва да бъде информиран дали имотът е обремен с тежести. Това може да са ипотеки, възбрани от съдебни изпълнители, учредено право на ползване и други . Всички тези тежести следват имота независимо от смяната на собствеността, тъй като същата гарантира удовлетовярването на кредитора. За спокойствие на купувача при покупка на недвижим имот трябват да бъдат извадени Удостоверения за тежести от Агенцията по вписванията – едно преди подписване на предварителния договор за покупко-продажба и второ в деня на изповядване на сделката, тъй като периодът на подписване на предварителния и окончателния договор, може да е до няколко месеца и не е изключено да бъде учредена тежест в този период. Следва също така да се представят документи за данъчната оценка , документи от кадастъра и други книжа пред нотариуса, при когото се изповядва сделката. Много лица желаещи да придобият собственост върху недвижими имоти прибягват до услугите на кредитни институции осигуряващи им финансиране. Едно от условията на банките за превеждане на дължимата сума на продавачите е вече да е осъществена сделката и да е налице вписан нотариален акт в Агенцията по вписванията. Обикновенно при самото изповядване на сделката освен страните по покупко-продажбата присъства и представител на банката. Абсолютно задължително е купувачът да представи банково удостоверение, от което да е видно, че въпросният кредит е отпуснат целево и същият ще послужи за удовлетворяването на продавача.
Услугите, които предлагаме включват:
1. Консултации във връзка с придобиване на недвижим имот: Проверка в службата по вписванията за удоствоверяване на собствеността и изваждане на удостоверения за тежести; Изваждане на данъчни оценки от съоветни общини; Изготвяне на предварителни договори Съдействие за обявяване на предварителния договор за окончателен Изповядване на сделки пред нотариуси; Изваждане на кадастрални скици и кадастрални схеми
2.Консултации при сключването на договори за наем
3.Консултации относно учредяване на вещни тежести
4.Правни съвети относно етажната собственост
5.Процесуално представителство пред съда.
Наследяването се осъществява по закон и по завещание. При наследяваннето по закон наследниците получават права, но и задължения от наследодателя. При наследяване по завещание същесвуват две форми : собственоръчно написано завещание и завещание подписано пред нотариус. Съществува и възможност за отказ от наследство. Това се практикува обикновено, когато наследените задължения са по-значителни от наследените права. Всички тези отношения са уредени в закона за наследството. Консултациите които предлагамe включват:
• Изготвяне на завещание
• Консултации за права на наследяване
• Консултации при доброволна и съдебна делба между наследници
• Консултации при отказ от наследство
• Процесуално представителство пред съда.
Всеки един чуждестранен предприемач има нужда от местни консултанти които да го информират за етапите на започване на бизнес в България. Благодарение на отличните познания по френски и английски език екипът на кантората може успешно да консултира чуждестранните предприемачи по следните въпроси:
• Изборът на вида и формата на фирмата
• Регистрация на фирмата в агенцията по вписванията
• Съдействие при връзка с държавни и общински институции
• Консултиране и подпомагане при придобиване на имоти в България
Процесуалното представителство е упълномощаване на адвокат да представлява физическо или юридическо лице пред различните институции на съдебната власт. Обикновеното представителство е упълномощаване на адвокат което да служи пред централните, общинските и други организации.
• Процесуално представителство по граждански, търговски и административни дела
• Обикновено представителство пред държавни и общински организации
• Обикновено представителство пред банкови и небанкови кредитни организации
• Обикновено представителство и съдействие пред застрахователи
Тук се включват всички процедури свързани с администрацията, като издаване на разрешителни, лицензии, актове и други. В този отрасъл попадат различни процедури по обжалване отказите по направени искания към държавните институции. Влизат процедури по обжалване предвидени в нормативни актове, а именно: Закона за обществените поръчки, Закон за държавния служител , актове на държавната и общинска администрация и др. Компетентните съдилища, оправомощени да разглеждат административни спорове са Административните съдилища и Върховния Административен съд /ВАС/, като производството е двуинстанционно. Първа инстанция е Административен съд, а втора ВАС. Възможно е производството да се развие като първа инстанция и пред ВАС, като втора отново ще бъде същият съд. Предлагаме консултации по горните въпроси и процесуално представителство.